“Król Słońce” – balustrada o królewskim rodowodzie

Z Luwru… do Polski

Wszystko zaczęło się w Luwrze. To właśnie tam nasz inwestor zobaczył balustradę, która go zachwyciła. Zrobił jej trzy zdjęcia, nie mając jednak wielkiej nadziei, że uda się znaleźć w Polsce wykonawcę, który miałby odwagę powtórzyć dzieło najwybitniejszych architektów francuskich, współtworzących na przestrzeni wieków imponujące oblicze dzisiejszego Luwru. Nasza pracownia podjęła się tego ogromnego wyzwania jakim było przeniesienie z Luwru do Polski przepięknej balustrady o królewskim rodowodzie.

Ideą przyświecającą realizacji całego projektu, w którym króluje kuty polerowany mosiądz i kuta stal była przede wszystkim dbałość o detale.

 Na początku powstały czarne elementy balustrady, które są wykonane z kutej stali. To właśnie elegancka czerń stała się tłem, które na zasadzie kontrastu pięknie uwypukla charyzmę głównego bohatera – polerowanego mosiądzu. To jego blask wnosi do wnętrza powiew splendoru godny władców zamieszkujących Luwr. Dzięki temu, że elementy mosiężne balustrady są połączone z elementami kutymi z czarnej stali za pomocą ukrytych śrub, żaden zbędny detal nie zakłóca odbioru tego dzieła sztuki. Precyzyjnie wykonane rozety, finezyjne liście akantu, motywy roślinne, klamry – każdy z tych elementów został doprowadzony do perfekcji w trudnej pracy wykonywanej ręcznie.

Ogromnej precyzji i uwagi na każdym etapie wymagało wykonywanie słupków mosiężnych słupków balustrady. Na początku narysowany został szkic w skali 1:1, na podstawie naszego szkicu, został wykonany komputerowy model, który posłużył do wydrukowania słupka w technologii druku 3D. Na jego podstawie odlewnia wykonała sylikonowe i gipsowe formy, które zostały użyte do odlania słupów w technologii wosku traconego. Następnie należało wykonać jego cyzelowanie oraz polerowanie tak aby nabrał właściwego kształtu, stając się zwieńczeniem pięknej balustrady i stał się przysłowiową kropką nad „i”.  Ostatnim elementem, który nadał całości jeszcze więcej blasku jest wykonywany w technologii frezowania mosiężny polerowany pochwyt, który połączył wszystkie odcinki balustrady w jednolitą spójną całość